14
آبان
1397
بهنام اسلمی
بهنام اسلمی
مقاله‌‌ی بهنام اسلمی در روزنامه‌ی دنیای اقتصاد

5 ایده برای کمپین‌های موفق گردشگری

1 رای    میانگین 5 از 5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!
 

برای ساختن ارتباطات گوناگون راه‌اندازی کمپین‌ها، سمینارها و دورهمی‌های کوچک و بزرگ می‌تواند سودمند باشد. اما چگونه کمپین‌هایتان را طراحی و راهبری کنید تا بیشترین اثرگذاری را داشته باشند؟ ما برایتان چند پیشنهاد داریم.

با نزدیک شدن به Low Season (فصل کم مسافر)، شرکت‌های گردشگری فرصت مناسبی را برای انجام امور زیرساختی و آماده شدن برای برگزاری تورهای عید دارا می‌باشند. یکی از کارهای ارزشمند در این زمان، برقراری ارتباط‌های بیشتر با مشتریان قبلی و انجام فرآیندهای مبتنی بر روابط عمومی می‌باشد. شکی نیست که هرچقدر روابط بیشتری با مشتریان سودمند و دوستان واقعی شرکت برقرار کنید، از سویی در برندینگ‌تان اثری مثبت خواهد داشت و از سوی دیگر باعث افزایش فروش‌تان نیز می‌شود.

 

1 مشتریان را طبقه‌بندی کنید

بر اساس سیاست‌های رایج در سازمان و بررسی الگوهای رفتار مصرف کننده، می‌توانید مشتریان را به گروه‌های مختلفی تقسیم کنید. دسته‌بندی مشتریان بر اساس میزان، تعداد خرید، نوع محصولات (قیمت و حاشیه سود آنها)، خصلت‌های رفتاری و اخلاقی، سن، شیوه سفر کردن، بودجه احتمالی برای هر سفر، پرسونای آنها و میران رضایتمندی از سازمان می‌توانند مواردی باشند که مشریان را بر اساس آنها طبقه‌بندی کنید.
در فرآیند طبقه‌بندی حتما به مقالات قبلی توجه کنید. جدولی که مشتریان را به دوستان واقعی، بیگانگان، پروانه‌ها و صدف‌ها تقسیم کرده و با توجه به ویژگی‌های هر دسته از مشتریان برای رفتار با آنها راهکارهایی را می‌دهد.


2 برنامه‌ریزی کنید

طوفان فکری به راه بیاندازید تا برنامه‌هایی خلاقانه‌‎، ارزشمند و در عین حال ارزان و تاثیرگذار را طراحی کنید. برای هر یک از گروه‌ها بهتر است برنامه‌های متنوع و کوچک داشته باشید. مثلا یک برنامه دوچرخه‌سواری برای بیست نفر از همسفران قدیمی خیلی اثرگذارتر از برنامه‌ای با همین عنوان برای 200 نفر خواهد بود. چرا که در برنامه‌های کوچکتر امکان تعامل با شرکت‌کنندگان در برنامه بیشتر است و بهتر می‌توانند به ساخته شدن روابطی که به دنبالش هستید کمک کنند.
برنامه‌های راهپیمایی، یک کار گروهی که مسئولیت اجتماعی در آن نقش پررنگی دارد و حتی یک تماس تلفنی یا احوالپرسی کوتاه، دعوت از همسفران قدیمی برای شرکت در نظرسنجی و برگزاری همایش‌های متنوع می‌توانند در عین سادگی بسیار تاثیرگذار و ماندگار باشند.
نکته مهم در این ارتباطات این است که نباید مستقیما به فروش محصولات اشاره کنید و هدف اصلی که ساختن و محکم کردن ارتباطات با مشتریان است را فراموش نکنید.

 

3 اطلاعات مهم را جمع‌آوری کنید

در طول برگزاری برنامه‌های گوناگون به دنبال این باشید که اطلاعات کامل‌تری را از مشتریان به دست بیاورید و آنها را در CRM خود ثبت کنید.
تکمیل آدرس، تلفن، موبایل، ایمیل، تاریخ تولد، الگوی خرید، نکات مثبت و منفی که از شرکت شما یا رقبایتان در ذهن مشتری نقش بسته، شیوه نگاه به نیازمندی‌ها، مسائل گوناگون اجتماعی و زندگی و... می‌تواند یک شروع خوب برای ساختن روابط دیگر باشد.
برای مثال شاید تکمیل کردن آدرس‌ها به شما بگوید که مشتریان‌تان بیشتر در کدام مناطق شهر سکونت دارند و در نتیجه برای تبلیغات محیطی انتخاب کدام منطقه بهتر است. از سوی دیگر اطلاع داشتن از نکات دقیق‌تر درباره مشتریان و مثلا اینکه برای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی بیشتر به کدام منطقه سر می‌زنند، کمک کند تا برای برگزاری کمپین‌های دیگر ایده بگیرید و بتوانید در محل‌هایی که آنها دوست دارند برنامه‌هایی را برگزار کنید.
این شیوه کمک می‌کند تا با مشتریان بیشتر آشنا شوید و بتوانید در مسیری که زودتر شما را به موفقیت می‌رساند گام بردارید.

 

4 نظم و حرفه‌ای بودن سازمان‌تان را در کمپین‌ها نشان دهید

در واقع این کمپین‌ها باید بر مسائل اجتماعی و روابط عمومی متمرکز شوند و در عین حال حرفه‌ای بودن کارکنان مجموعه را نیز نشان دهند.
حتما قبل از برگزاری هر برنامه‌ای با کارکنان بخش روابط عمومی و یا فروش که قرار است برای ثبت‌نام مشتریان در کمپین‌ها و اجرای آن به سازمان کمک کنند، صحبت کنید. به آنها بیاموزید که باید در گفتگوهایشان تلفیقی از ادب، احترام، صمیمیت و دانش‌محوری را رعایت کنند. این رفتار کمک می‌کند تا مشتری خود را عضوی از سازمان بداند و احساس علاقه‌مندی و اعتمادش افزایش یابد.

 

5 برنامه‌های مشارکتی تدارک ببینید

بهترین کمپین‌ها و دورهمی‌ها آنهایی هستند که به‌صورت دوطرفه برنامه‌ریزی شده‌اند و کمک می‌کنند تا تمام افراد حاضر در کمپین درگیر برنامه باشند. مثلا برنامه‌ریزی برای پاک‌سازی یک جنگل که البته در تلفیق با یک برنامه‌ی تفریحی طراحی شده است و یا برگزاری لیگ بازی وسطی که تفریحی مهیج و نوستالژیک است می‌توانند نمونه‌های خوبی از کمپین‌های موفق باشند.
مشارکت دادن افراد در برگزاری رویدادها کمک می‌کند تا بیشتر درباره خلق و خو، شیوه رفتاری و دیدگاه مشتریان‌تان بدانید و حتی ایده‌های جدیدی برای برگزاری تورها و سفرهای آتی خود به دست بیاورید.
این شیوه از کمپین‌ها بسیار اثرگذارتر و ماندگارتر از برنامه‌هایی مثل همایش‌های یک‌طرفه هستند که یک یا دو سخنران ساعت‌ها از بالای سن برای دیگران صحبت می‌کنند.

 

در پایان ذکر این نکته ضروری است که باید قلبا برای برگزاری این رویدادها آماده باشید و با رویی خوش به استقبال مشتریانی بروید که برای ایجاد ارتباطات بیشتر به سمت‌تان آمده‌اند. حوصله، دقت و هوش کافی برای طراحی و اجرای کمپین‌ها را به‌کار بگیرید و به یاد داشته باشید که تک تک لحظاتی که بامشتری می‌گذارنید ارزشمند و بسیار پرفایده است. امیدواریم کمپین‌های موفقی  را طراحی و اجرا کنید.

 

منبع: مقاله بهنام اسلمی در روزنامه‌ی دنیای اقتصاد

بهنام اسلمی

بنیان‌گذار شرکت همورا و مدیرعامل کنونی این شرکت است.
از سال ۱۳۸۰ برنامه‌نویسی را شروع و به تحول و توسعه سازمانی علاقه دارد. (رزومه رسمی)

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت همورا مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب بر اساس تگ‌ها
مطالب برگزیده
5 راه‌حل ساده برای عبور از بحران‎ اقتصادی (قسمت اول)
بحران اقتصادی مسلما به صنایع گوناگونی آسیب می‎‌زند و نگرانی‌های گوناگونی را ایجاد کرده است. در این شرایط بهترین راه‌حل چیست و چگونه می‌توان از شرایط حاکم عبور کرد؟ ما برایتان چند پیشنهاد داریم.
اطلاعات بیشتر
6 گام برای عبور از بحران (قسمت دوم)
در قسمت اول برایتان از 5 ایده‌ای گفتیم که می‌تواند در شرایط بحرانی، به سازمان‌ها و افراد کمک کند تا به سوی شرایط بهتری حرکت کنند. در این مطلب از 6 ایده‌ی دیگری بخوانید که امیدواریم عمل کردن به آنها شرایط را برا...
اطلاعات بیشتر
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
گر به صد منزل فراق افتد میان ما و دوست/ همچنانش در میان جان شیرین منزلست (سعدی)