7
خرداد
1397
بهنام اسلمی
بهنام اسلمی
مقاله‌‌ی بهنام اسلمی در روزنامه‌ی دنیای اقتصاد

در غیبت شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی کنید!

1 رای    میانگین 5 از 5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!
 

اگرچه شبکه‌های اجتماعی حسن‌هایی دارند و به دلیل گستردگی، امکان ارتباط چند جانبه با کاربر و البته هزینه خیلی کم یا رایگان بودن برای بسیاری از صاحبان کسب و کار جذابند اما هرگز مالکیت و تسلطی از جانب کاربران بر این فضا وجود ندارد و هر لحظه ممکن است تمام دارایی که در این فضا دارند از بین برود.

در بسیاری از کشورها، دولت‌ها و در فضای هر شبکه‌ی اجتماعی، ممکن است به دلایل گوناگون دسترسی‌ها دچار مشکل شود. تا جایی که حتی برخی از شبکه‌های اجتماعی (مانند توئیتر) در قوانین خود ذکر کرده‌اند، ممکن است بنابر تصمیم‌های یکطرفه دسترسی به حساب کاربری محدود یا مسدود شود. در این شرایط برخی شرکت‌ها که بازاریابی‌شان را از طریق این شبکه‌ها پیگیری می‌کنند، ممکن است دچار مشکل شوند و مشتریان خود را از دست بدهند. حال با وجود این شرایط، چگونه می‌توانیم در دنیای دیجیتال حضور داشته باشیم و با طی زمان، مشتریانی که به دست آورده‌ایم را حفظ کنیم؟ در این مطلب برایتان درباره‌ی فضاهای دیگری گفته‌ایم که می‌تواند متعلق به خودتان باشد و از آفت‌های احتمالی دور بماند.

 

1 وب‌سایت‌ را جدی بگیرید

مالک بی‌چون و چرای وب‌سایت خودتان هستید. از سوی دیگر، یک وب‌سایت خوب، دارایی ارزشمندی است که می‌تواند به‌عنوان پایه‌ی اصلی دیجیتال مارکتینگ همراهی‌تان کند. وب‌سایت در تمام ساعت شبانه‌روز بیدار و هوشیار است و همیشه می‌تواند به مخاطبان، از خدمات و کالاهای شما بگوید. در وب‌سایت، با تولید محتوای مناسب، توجه به اصول سئو، پالایش و بهبود دائمی UI و UX می‌توانید در بین مشتریان و رقبا جایگاهی مناسب برای خود خلق کنید.

 

2 CRM بخرید و آن‌را توسعه دهید

با اینکه CRM از واجبات یک کسب و کار محسوب می‌شود اما هنوز هم برخی شرکت‌ها از آن بی‌بهره‌اند و یا درست از قابلیت‌هایش استفاده نمی‌کنند. CRM کمک می‌کند تا با مشتریان تعامل دوطرفه داشته باشید و اطلاعاتی که از آنها دارید را در مسیر بازاریابی و جذب مخاطبان بیشتر به‌کار ببرید.
سعی کنید با دقت و حوصله برای دریافت و طبقه‌بندی اطلاعات مشتریان خود اقدام کنید چرا که این اطلاعات، ضمن کمک به شناسایی الگوی رفتار مشتریان می‌تواند در بهبود و توسعه دیگر بخش‌های سازمان کارا و اثرگذار باشد. اگرچه راه‌اندازی و نگه‌داری از CRM هزینه دارد اما با کمک آن صاحب بانک اطلاعاتی می‌شوید که پایدار است و به خودتان تعلق دارد.

 

3 با ایمیل مارکتینگ دوست شوید

ایمیل‌ها روزبه‌روز بیشتر قدرت می‌گیرند و مردم بیشتری برای کسب اطلاعات، خرید کالاها و معرفی محصولاتشان به سراغ آن می‌روند. درایمیل مارکتینگ، بازگشت سرمایه بسیار سریع است و با توجه به فراوانی قالب‌ها و محتوا، همیشه می‌توانید با خلاقیت و هنر سازمان‌تان را به مخاطب معرفی کنید. جالب است بدانید طبق آمارهای جهانی تنها اگر حدود بیست درصد از مخاطبان ایمیل‌های شما را باز کنند، شما پبروز شده‌اید. یکی از مهم‌ترین حسن‌های ایمیل مارکتینگ این است که، کنترل‌پنل‌ها امکان رصد کامل رفتار مخاطبان را در اختیارتان می‌گذارند. برای مثال می‌توانید بسیار دقیق ببینید که آنها روی چه قسمت‌هایی و چندبار کلیک کرده‌اند، بیشتر با گوشی موبایل ایمیل شما را دیده‌اند یا کامپیوتر و بسیاری از امکانات دیگر که نرخ تبدیل فروش شما را افزایش خواهد داد و به امور بازاریابی‌تان در درازمدت کمک خواهد کرد.

 

4 به مشتریان زنگ بزنید

مشتریان‌تان را طبقه‌بندی کنید و به بهانه‌های مختلف با آنها گفتگو کنید. این شیوه‌ی گفتگو که به Happy Call معروف است، خارج از چهارچوب‌های مرسوم قرار دارد و هدف آن یادآوری برند، رضایت‌سنجی و کشف راه‌هایی برای ارتباطات بیشتر است. برای این بخش بهتر است از پرسنلی استفاده کنید که با حوصله و مودب هستند و می‌توانند گفتگو را با مشتری هدایت کنند و آن‌را ادامه دهند. برای مثال یکی از بهترین زمان‌ها برای استفاده از این روش در شرکت‌های گردشگری، دی ماه است. اگر این تماس‌ها را به شکل مدون و اصولی در زمان درست انجام دهید برای پر کردن تورهای نوروزی با مشکلات بسیار کمتری مواجه خواهید بود و بسیاری از مشتریان قدیمی را در آن زمان ملاقات خواهید کرد.

 

5 به پیامک‌ها بها بدهید

بسیاری از افراد فکر می‌کنند استفاده از پیامک منسوخ شده است. اما اگر متن‌های درستی را برای پیامک‌ها انتخاب کنید نه‌تنها سرمایه‌ای که برای این تبلیغات گذاشته‌اید بازخواهد گشت، بلکه می‌توانید به مخاطب نشان دهید برای ارتباط با او چقدر ارزش قائل هستید. ضمنا برخی از کنترل پنل‌های تبلیغات پیامکی امکان تعامل دوطرفه را ایجاد می‌کنند و با کمک آن می‌توانید با مشتریان خود گفتگو کنید. برای ساختن متن پیامک‌ها از اطلاعات مفید، اشعار و متون کوتاه و زیبا، مسابقات جالب و گفتن از تخفیف‌های دوره‌ای بهره بگیرید. بی‌شک عبارات و کلماتی که فقط جنبه تبلیغاتی دارند و به نرخ‌های خیلی پایین اشاره می‌کنند فقط برای عده‌ای خاص، که معمولا مشتریان پرسود نیستند، جذاب خواهند بود و حتی مشکلاتی را برای سازمان‌تان ایجاد خواهند کرد. ذکر این نکته ضروری است که داشتن ثبات در زمان و روز ارسال پیامک، باعث می‌شود تا مخاطبان منتظر پیام‌های شما باشند و بیشتر به محتوای آن توجه کنند.

 

برای ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ و گسترش فعالیت‌هایتان نیاز راهنمایی دارید؟ شرکت همورا می‌تواند به عنوان مشاور در این امر کنارتان باشد. در صورت تمایل از شما دعوت می‌کنیم مطلب مربوط به «خدمات مشاوره‌ای دیجیتال مارکتینگ» را مطالعه بفرمایید و یا با ما تماس بگیرید.

 

مقاله‌ی بهنام اسلمی در روزنامه دنیای اقتصاد 

بهنام اسلمی

بنیان‌گذار شرکت همورا و مدیرعامل کنونی این شرکت است.
از سال ۱۳۸۰ برنامه‌نویسی را شروع و به تحول و توسعه سازمانی علاقه دارد. (رزومه رسمی)

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت همورا مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب بر اساس تگ‌ها
مطالب برگزیده
8 نکته در راه‌اندازی باشگاه مشتریان
در چند سال گذشته بحث ایجاد و استفاده از باشگاه مشتریان در میان فعالین صنعت گردشگری مطرح شده است. برخی هتل‌ها و آژانس‌های گردشگری سعی می‌کنند با استفاده از بحث باشگاه مشتریان خدمات متفاوتی را به مشتریان خود عرضه کنند...
اطلاعات بیشتر
راهنمایان گردشگری و نقش آنها در بازاریابی
راهنمایان، سفیران شرکت‌های گردشگری هستند آن هم درست در زمانی که می‌توان با رفتار یا سخنانی مشتریان را به خرید مجدد ترغیب کرد و وفاداری‌شان را به سازمان افزایش داد. اما چگونه می‌توان از راهنمایان به عنوان بازاری...
اطلاعات بیشتر
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
گر به صد منزل فراق افتد میان ما و دوست/ همچنانش در میان جان شیرین منزلست (سعدی)